IPP80N06S208AKSA2 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
MFR Recommended
Infineon Technologies
In Stock: 374
Datasheet
Similar
Diodes Incorporated
In Stock: 355
Datasheet
Similar
STMicroelectronics
In Stock: 171
N-Channel 55 V 80A (Tc) 215W (Tc) Through Hole PG-TO220-3-1
IPP80N06S208AKSA2
DigiKey Part Number
IPP80N06S208AKSA2-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IPP80N06S208AKSA2
Description
MOSFET N-CH 55V 80A TO220-3
Customer Reference
Detailed Description
Category
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
96 nC @ 10 V
Mfr
Vgs (Max)
±20V
Series
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
2860 pF @ 25 V
Packaging
Tube
Power Dissipation (Max)
215W (Tc)
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
FET Type
Grade
Automotive
Technology
Qualification
AEC-Q101
Drain to Source Voltage (Vdss)
55 V
Mounting Type
Through Hole
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
PG-TO220-3-1
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
8mOhm @ 58A, 10V
Base Product Number
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 150µA