IPP77N06S212AKSA2
DigiKey Part Number
448-IPP77N06S212AKSA2-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IPP77N06S212AKSA2
Description
MOSFET N-CH 55V 77A TO220-3
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 55 V 77A (Tc) 158W (Tc) Through Hole PG-TO220-3-1
EDA/CAD Models
IPP77N06S212AKSA2 Models
Category
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
60 nC @ 10 V
Mfr
Vgs (Max)
±20V
Series
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
1770 pF @ 25 V
Power Dissipation (Max)
158W (Tc)
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
FET Type
Grade
Automotive
Technology
Qualification
AEC-Q101
Drain to Source Voltage (Vdss)
55 V
Mounting Type
Through Hole
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
12mOhm @ 38A, 10V
Base Product Number
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 93µA