IPP041N04NGXKSA1
DigiKey Part Number
448-IPP041N04NGXKSA1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IPP041N04NGXKSA1
Description
MOSFET N-CH 40V 80A TO220-3
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 40 V 80A (Tc) 94W (Tc) Through Hole PG-TO220-3-1
EDA/CAD Models
IPP041N04NGXKSA1 Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 45µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
56 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
4500 pF @ 20 V
Part Status
Active
Power Dissipation (Max)
94W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
40 V
Supplier Device Package
PG-TO220-3-1
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
4.1mOhm @ 80A, 10V