IPI60R250CPAKSA1 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
STMicroelectronics
In Stock: 0
Datasheet
Similar
STMicroelectronics
In Stock: 266
Datasheet
N-Channel 650 V 12A (Tc) 104W (Tc) Through Hole PG-TO262-3
AUIRFSL6535
TO-262-3
IPI60R250CPAKSA1
DigiKey Part Number
IPI60R250CPAKSA1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IPI60R250CPAKSA1
Description
MOSFET N-CH 650V 12A TO262-3
Customer Reference
Detailed Description
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
3.5V @ 440µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
35 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±20V
Packaging
Tube
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
1200 pF @ 100 V
Part Status
Obsolete
Power Dissipation (Max)
104W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Technology
Mounting Type
Through Hole
Drain to Source Voltage (Vdss)
650 V
Supplier Device Package
PG-TO262-3
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
250mOhm @ 7.8A, 10V