IPB65R190CFDATMA1 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
MFR Recommended
Infineon Technologies
In Stock: 583
Datasheet
Similar
Alpha & Omega Semiconductor Inc.
In Stock: 800
Datasheet
Similar
onsemi
In Stock: 578
IXYS
In Stock: 4.207
Vishay Siliconix
In Stock: 30
Vishay Siliconix
In Stock: 0
STMicroelectronics
In Stock: 770
STMicroelectronics
In Stock: 819
N-Channel 650 V 17.5A (Tc) 151W (Tc) Surface Mount PG-TO263-3
PG-T0263-3
IPB65R190CFDATMA1
DigiKey Part Number
IPB65R190CFDATMA1TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IPB65R190CFDATMA1
Description
MOSFET N-CH 650V 17.5A D2PAK
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
IPB65R190CFDATMA1 Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4.5V @ 730µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
68 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
1850 pF @ 100 V
Part Status
Obsolete
Power Dissipation (Max)
151W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
650 V
Supplier Device Package
PG-TO263-3
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
190mOhm @ 7.3A, 10V