IPB029N06NF2SATMA1
DigiKey Part Number
448-IPB029N06NF2SATMA1TR-ND - Tape & Reel (TR)
448-IPB029N06NF2SATMA1CT-ND - Cut Tape (CT)
448-IPB029N06NF2SATMA1DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IPB029N06NF2SATMA1
Description
TRENCH 40<-<100V
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 60 V 26A (Ta), 120A (Tc) 3.8W (Ta), 150W (Tc) Surface Mount PG-TO263-3
EDA/CAD Models
IPB029N06NF2SATMA1 Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
3.3V @ 80µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
102 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
4600 pF @ 30 V
Part Status
Active
Power Dissipation (Max)
3.8W (Ta), 150W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
60 V
Supplier Device Package
PG-TO263-3
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
6V, 10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
2.9mOhm @ 70A, 10V