IPA60R950C6XKSA1 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Infineon Technologies
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Rohm Semiconductor
In Stock: 87
Datasheet
STMicroelectronics
In Stock: 1.744
STMicroelectronics
In Stock: 497
In Stock: 992
N-Channel 600 V 4.4A (Tc) 26W (Tc) Through Hole PG-TO220-FP
IPA60R950C6XKSA1
DigiKey Part Number
448-IPA60R950C6XKSA1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IPA60R950C6XKSA1
Description
MOSFET N-CH 600V 4.4A TO220-FP
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
IPA60R950C6XKSA1 Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
3.5V @ 130µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
13 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±20V
Packaging
Tube
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
280 pF @ 100 V
Part Status
Obsolete
Power Dissipation (Max)
26W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Technology
Mounting Type
Through Hole
Drain to Source Voltage (Vdss)
600 V
Supplier Device Package
PG-TO220-FP
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
950mOhm @ 1.5A, 10V