IPA60R400CEXKSA1 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
STMicroelectronics
In Stock: 279
Datasheet
Similar
STMicroelectronics
In Stock: 1.170
Datasheet
N-Channel 600 V 10.3A (Tc) 31W (Tc) Through Hole PG-TO220-FP
IPA60R400CEXKSA1
DigiKey Part Number
IPA60R400CEXKSA1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IPA60R400CEXKSA1
Description
MOSFET N-CH 600V 10.3A TO220-FP
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
IPA60R400CEXKSA1 Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
3.5V @ 300µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
32 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±20V
Packaging
Tube
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
700 pF @ 100 V
Part Status
Not For New Designs
Power Dissipation (Max)
31W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C (TJ)
Technology
Mounting Type
Through Hole
Drain to Source Voltage (Vdss)
600 V
Supplier Device Package
PG-TO220-FP
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
400mOhm @ 3.8A, 10V