IKW40N65ES5XKSA1
DigiKey Part Number
448-IKW40N65ES5XKSA1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IKW40N65ES5XKSA1
Description
IGBT TRENCH 650V 79A TO247-3
Manufacturer Standard Lead Time
39 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
IGBT Trench 650 V 79 A 230 W Through Hole PG-TO247-3
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
IKW40N65ES5XKSA1 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Switching Energy
860µJ (on), 400µJ (off)
Manufacturer
Infineon Technologies
Input Type
Standard
Series
Gate Charge
95 nC
Packaging
Tube
Td (on/off) @ 25°C
19ns/130ns
Part Status
Active
Test Condition
400V, 40A, 10Ohm, 15V
IGBT Type
Trench
Reverse Recovery Time (trr)
73 ns
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
650 V
Operating Temperature
-40°C ~ 175°C (TJ)
Current - Collector (Ic) (Max)
79 A
Mounting Type
Through Hole
Current - Collector Pulsed (Icm)
160 A
Package / Case
TO-247-3
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
1.7V @ 15V, 40A
Supplier Device Package
PG-TO247-3
Power - Max
230 W