IKP39N65ES5XKSA1
DigiKey Part Number
448-IKP39N65ES5XKSA1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IKP39N65ES5XKSA1
Description
IGBT TRENCH FS 650V 62A TO220-3
Customer Reference
Detailed Description
IGBT Trench Field Stop 650 V 62 A 188 W Through Hole PG-TO220-3
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
IKP39N65ES5XKSA1 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Switching Energy
800µJ (on), 500µJ (off)
Manufacturer
Infineon Technologies
Input Type
Standard
Series
Gate Charge
70 nC
Packaging
Tube
Td (on/off) @ 25°C
20ns/120ns
Part Status
Obsolete
Test Condition
400V, 39A, 12.8Ohm, 15V
IGBT Type
Trench Field Stop
Reverse Recovery Time (trr)
84 ns
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
650 V
Operating Temperature
-40°C ~ 175°C (TJ)
Current - Collector (Ic) (Max)
62 A
Mounting Type
Through Hole
Current - Collector Pulsed (Icm)
120 A
Package / Case
TO-220-3
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
1.85V @ 15V, 39A
Supplier Device Package
PG-TO220-3
Power - Max
188 W