IGZ75N65H5XKSA1
DigiKey Part Number
IGZ75N65H5XKSA1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IGZ75N65H5XKSA1
Description
IGBT TRENCH 650V 119A TO247-4
Customer Reference
Detailed Description
IGBT Trench 650 V 119 A 395 W Through Hole PG-TO247-4
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
IGZ75N65H5XKSA1 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Switching Energy
680µJ (on), 430µJ (off)
Manufacturer
Infineon Technologies
Input Type
Standard
Series
Gate Charge
166 nC
Packaging
Tube
Td (on/off) @ 25°C
26ns/347ns
Part Status
Obsolete
Test Condition
400V, 37.5A, 10Ohm, 15V
IGBT Type
Trench
Operating Temperature
-40°C ~ 175°C (TJ)
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
650 V
Mounting Type
Through Hole
Current - Collector (Ic) (Max)
119 A
Package / Case
TO-247-4
Current - Collector Pulsed (Icm)
300 A
Supplier Device Package
PG-TO247-4
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
2.1V @ 15V, 75A
Base Product Number
Power - Max
395 W