IGP15N60TXKSA1
DigiKey Part Number
448-IGP15N60TXKSA1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IGP15N60TXKSA1
Description
IGBT TRENCH FS 600V 30A TO220-3
Customer Reference
Detailed Description
IGBT Trench Field Stop 600 V 30 A 130 W Through Hole PG-TO220-3-1
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
IGP15N60TXKSA1 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Switching Energy
570µJ
Manufacturer
Infineon Technologies
Input Type
Standard
Series
Gate Charge
87 nC
Packaging
Tube
Td (on/off) @ 25°C
17ns/188ns
Part Status
Obsolete
Test Condition
400V, 15A, 15Ohm, 15V
IGBT Type
Trench Field Stop
Operating Temperature
-40°C ~ 175°C (TJ)
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
600 V
Mounting Type
Through Hole
Current - Collector (Ic) (Max)
30 A
Package / Case
TO-220-3
Current - Collector Pulsed (Icm)
45 A
Supplier Device Package
PG-TO220-3-1
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
2.05V @ 15V, 15A
Base Product Number
Power - Max
130 W