IDP15E65D1XKSA1
DigiKey Part Number
IDP15E65D1XKSA1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IDP15E65D1XKSA1
Description
DIODE STANDARD 650V 15A TO2202
Manufacturer Standard Lead Time
35 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 650 V 15A Through Hole TO-220-2
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
IDP15E65D1XKSA1 Models
Category
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mfr
Reverse Recovery Time (trr)
114 ns
Packaging
Tube
Current - Reverse Leakage @ Vr
40 µA @ 650 V
Part Status
Active
Mounting Type
Technology
Package / Case
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
650 V
Supplier Device Package
TO-220-2
Current - Average Rectified (Io)
15A
Operating Temperature - Junction
-40°C ~ 175°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.7 V @ 15 A