FZ1000R33HL3BPSA1 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Rochester Electronics, LLC
In Stock: 386
Datasheet
IGBT Module Trench Field Stop Single Switch 3300 V 1000 A 1600 W Chassis Mount Module
FZ1000R33HL3BPSA1
DigiKey Part Number
FZ1000R33HL3BPSA1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FZ1000R33HL3BPSA1
Description
IGBT MOD 3300V 1000A 1600W MOD
Customer Reference
Detailed Description
Category
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
2.85V @ 15V, 1000A
Manufacturer
Infineon Technologies
Current - Collector Cutoff (Max)
5 mA
Series
Input Capacitance (Cies) @ Vce
190 nF @ 25 V
Packaging
Tray
Input
Standard
Part Status
Not For New Designs
NTC Thermistor
No
IGBT Type
Trench Field Stop
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C
Configuration
Single Switch
Mounting Type
Chassis Mount
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
3300 V
Package / Case
Module
Current - Collector (Ic) (Max)
1000 A
Supplier Device Package
Module
Power - Max
1600 W