FS50R06W1E3BOMA1
DigiKey Part Number
448-FS50R06W1E3BOMA1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FS50R06W1E3BOMA1
Description
IGBT MODULE 600V 70A 205W MODULE
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
IGBT Module Trench Field Stop Three Phase Inverter 600 V 70 A 205 W Chassis Mount Module
Category
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
1.9V @ 15V, 50A
Manufacturer
Infineon Technologies
Current - Collector Cutoff (Max)
1 mA
Series
Input Capacitance (Cies) @ Vce
95 pF @ 25 V
Packaging
Tray
Input
Standard
Part Status
Active
NTC Thermistor
Yes
IGBT Type
Trench Field Stop
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C
Configuration
Three Phase Inverter
Mounting Type
Chassis Mount
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
600 V
Package / Case
Module
Current - Collector (Ic) (Max)
70 A
Supplier Device Package
Module
Power - Max
205 W