FP200R12N3T7B11BPSA1
DigiKey Part Number
448-FP200R12N3T7B11BPSA1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FP200R12N3T7B11BPSA1
Description
IGBT MOD 1200V 200A AG-ECONO3
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
IGBT Module Trench Field Stop Three Phase Inverter 1200 V 200 A Chassis Mount AG-ECONO3
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
FP200R12N3T7B11BPSA1 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
1.55V @ 15V, 200A
Manufacturer
Infineon Technologies
Current - Collector Cutoff (Max)
20 µA
Series
Input Capacitance (Cies) @ Vce
40.3 nF @ 25 V
Packaging
Tray
Input
Three Phase Bridge Rectifier
Part Status
Active
NTC Thermistor
Yes
IGBT Type
Trench Field Stop
Operating Temperature
-40°C ~ 175°C (TJ)
Configuration
Three Phase Inverter
Mounting Type
Chassis Mount
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
1200 V
Package / Case
Module
Current - Collector (Ic) (Max)
200 A