FP15R12W1T4PB11BPSA1
DigiKey Part Number
FP15R12W1T4PB11BPSA1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FP15R12W1T4PB11BPSA1
Description
IGBT MODULE 1200V 30A MODULE
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
IGBT Module Trench Field Stop Three Phase Inverter 1200 V 30 A Chassis Mount Module
Category
Current - Collector Cutoff (Max)
1 mA
Manufacturer
Infineon Technologies
Input Capacitance (Cies) @ Vce
890 pF @ 25 V
Series
Input
Three Phase Bridge Rectifier
Packaging
Tray
NTC Thermistor
Yes
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C
IGBT Type
Trench Field Stop
Mounting Type
Chassis Mount
Configuration
Three Phase Inverter
Package / Case
Module
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
1200 V
Supplier Device Package
Module
Current - Collector (Ic) (Max)
30 A
Base Product Number
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
2.25V @ 15V, 15A