FF75R12YT3BOMA1 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Infineon Technologies
In Stock: 62
Datasheet
Image for FF75R12YT3BOMA1 is not available
FF75R12YT3BOMA1
DigiKey Part Number
FF75R12YT3BOMA1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FF75R12YT3BOMA1
Description
IGBT MOD 1200V 100A 345W MOD
Customer Reference
Detailed Description
IGBT Module 2 Independent 1200 V 100 A 345 W Chassis Mount Module
Category
Current - Collector Cutoff (Max)
1 mA
Manufacturer
Infineon Technologies
Input Capacitance (Cies) @ Vce
5 nF @ 25 V
Packaging
Bulk
Input
Standard
Part Status
Obsolete
NTC Thermistor
Yes
Configuration
2 Independent
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
1200 V
Mounting Type
Chassis Mount
Current - Collector (Ic) (Max)
100 A
Package / Case
Module
Power - Max
345 W
Supplier Device Package
Module
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
2.3V @ 15V, 75A