FF450R33T3E3BPSA1
DigiKey Part Number
448-FF450R33T3E3BPSA1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FF450R33T3E3BPSA1
Description
IGBT MOD 3300V 450A AG-XHP100-3
Manufacturer Standard Lead Time
29 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
IGBT Module Trench Field Stop Half Bridge 3300 V 450 A 1000000 W Chassis Mount AG-XHP100-3
Category
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
2.75V @ 15V, 450A
Manufacturer
Infineon Technologies
Current - Collector Cutoff (Max)
5 mA
Series
Input
Standard
Packaging
Tray
NTC Thermistor
No
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C
IGBT Type
Trench Field Stop
Mounting Type
Chassis Mount
Configuration
Half Bridge
Package / Case
Module
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
3300 V
Supplier Device Package
AG-XHP100-3
Current - Collector (Ic) (Max)
450 A