FF225R12ME4B11BPSA2
DigiKey Part Number
448-FF225R12ME4B11BPSA2-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FF225R12ME4B11BPSA2
Description
IGBT MODULE 1200V 320A AG-ECONOD
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
IGBT Module Trench Field Stop 2 Independent 1200 V 320 A 1050 W Chassis Mount AG-ECONOD
Category
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
2.15V @ 15V, 225A
Manufacturer
Infineon Technologies
Current - Collector Cutoff (Max)
3 mA
Series
Input Capacitance (Cies) @ Vce
13 nF @ 25 V
Packaging
Tray
Input
Standard
Part Status
Active
NTC Thermistor
Yes
IGBT Type
Trench Field Stop
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C (TJ)
Configuration
2 Independent
Mounting Type
Chassis Mount
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
1200 V
Package / Case
Module
Current - Collector (Ic) (Max)
320 A
Supplier Device Package
AG-ECONOD
Power - Max
1050 W