DD171N14KHPSA1
DigiKey Part Number
DD171N14KHPSA1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DD171N14KHPSA1
Description
DIODE MOD GP 1400V 171A MOD
Customer Reference
Detailed Description
Diode Array 1 Pair Common Cathode 1400 V 171A Chassis Mount Module
Category
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.26 V @ 500 A
Manufacturer
Infineon Technologies
Speed
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Series
Current - Reverse Leakage @ Vr
20 mA @ 1400 V
Packaging
Bulk
Operating Temperature - Junction
-40°C ~ 150°C
Part Status
Obsolete
Mounting Type
Chassis Mount
Diode Configuration
1 Pair Common Cathode
Package / Case
Module
Technology
Standard
Supplier Device Package
Module
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
1400 V
Base Product Number
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)
171A