DD170N36KHPSA1
DigiKey Part Number
448-DD170N36KHPSA1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DD170N36KHPSA1
Description
DIODE MOD GP 3600V 170A BGPB34AT
Manufacturer Standard Lead Time
33 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode Array 1 Pair Series Connection 3600 V 170A Chassis Mount Module
Category
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.82 V @ 600 A
Manufacturer
Infineon Technologies
Speed
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Packaging
Tray
Current - Reverse Leakage @ Vr
25 mA @ 3600 V
Part Status
Active
Operating Temperature - Junction
150°C
Diode Configuration
1 Pair Series Connection
Mounting Type
Chassis Mount
Technology
Standard
Package / Case
Module
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
3600 V
Supplier Device Package
BG-PB34AT-1
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)
170A