D270N36TXPSA1
DigiKey Part Number
D270N36TXPSA1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
D270N36TXPSA1
Description
DIODE STANDARD 3600V 270A
Customer Reference
Detailed Description
Diode 3600 V 270A Clamp On
Category
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.36 V @ 250 A
Mfr
Speed
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Packaging
Bulk
Current - Reverse Leakage @ Vr
20 mA @ 3600 V
Part Status
Obsolete
Mounting Type
Technology
Package / Case
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
3600 V
Operating Temperature - Junction
-40°C ~ 150°C
Current - Average Rectified (Io)
270A