CY8C22113-24SIT
DigiKey Part Number
CY8C22113-24SIT-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CY8C22113-24SIT
Description
IC MCU 8BIT 2KB FLASH 8SOIC
Customer Reference
Detailed Description
M8C PSOC™1 CY8C22xxx Microcontroller IC 8-Bit 24MHz 2KB (2K x 8) FLASH 8-SOIC
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CY8C22113-24SIT Models
Category
Program Memory Size
Mfr
Program Memory Type
FLASH
Series
RAM Size
256 x 8
Packaging
Tape & Reel (TR)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
3V ~ 5.25V
Part Status
Obsolete
Data Converters
A/D 2x14b; D/A 1x9b
DigiKey Programmable
Verified
Oscillator Type
Internal
Core Processor
M8C
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Core Size
8-Bit
Mounting Type
Surface Mount
Speed
24MHz
Supplier Device Package
8-SOIC
Connectivity
I2C, SPI, UART/USART
Package / Case
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)