CY7C1470BV25-250AXI
DigiKey Part Number
CY7C1470BV25-250AXI-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CY7C1470BV25-250AXI
Description
IC SRAM 72MBIT PAR 100TQFP
Manufacturer Standard Lead Time
29 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
SRAM - Synchronous, SDR Memory IC 72Mbit Parallel 250 MHz 3 ns 100-TQFP (14x20)
Category
Memory Organization
2M x 36
Parallel
Series
Clock Frequency
250 MHz
Packaging
Tray
Access Time
3 ns
Part Status
Active
Voltage - Supply
2.375V ~ 2.625V
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)