CY7C1360C-200AXCT is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
MFR Recommended
Infineon Technologies
In Stock: 0
Datasheet
SRAM - Synchronous, SDR Memory IC 9Mbit Parallel 200 MHz 3 ns 100-TQFP (14x20)
CY7C1360C-200AXCT
DigiKey Part Number
448-CY7C1360C-200AXCTTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CY7C1360C-200AXCT
Description
IC SRAM 9MBIT PARALLEL 100TQFP
Customer Reference
Detailed Description
Category
Memory Interface
Parallel
Mfr
Clock Frequency
200 MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Access Time
3 ns
Part Status
Obsolete
Voltage - Supply
3.135V ~ 3.6V
DigiKey Programmable
Not Verified
Operating Temperature
0°C ~ 70°C (TA)