CY7C1355C-100AXC
DigiKey Part Number
448-CY7C1355C-100AXC-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CY7C1355C-100AXC
Description
IC SRAM 9MBIT PAR 100TQFP
Customer Reference
Detailed Description
SRAM - Synchronous, SDR Memory IC 9Mbit Parallel 100 MHz 7.5 ns 100-TQFP (14x20)
Category
Memory Organization
256K x 36
Parallel
Series
Clock Frequency
100 MHz
Packaging
Bag
Access Time
7.5 ns
Part Status
Obsolete
Voltage - Supply
3.135V ~ 3.6V
Operating Temperature
0°C ~ 70°C (TA)