BSM300GB60DLCHOSA1 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Infineon Technologies
In Stock: 0
Infineon Technologies
In Stock: 0
Datasheet
Image for BSM300GB60DLCHOSA1 is not available
BSM300GB60DLCHOSA1
DigiKey Part Number
BSM300GB60DLCHOSA1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BSM300GB60DLCHOSA1
Description
IGBT MOD 600V 375A 1250W MOD
Customer Reference
Detailed Description
IGBT Module 2 Independent 600 V 375 A 1250 W Chassis Mount Module
Category
Current - Collector Cutoff (Max)
1 mA
Manufacturer
Input Capacitance (Cies) @ Vce
13 nF @ 25 V
Configuration
2 Independent
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
600 V
Current - Collector (Ic) (Max)
375 A
Power - Max
1250 W
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
2.45V @ 15V, 300A