BSM200GB120DLCHOSA1 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
MFR Recommended
Infineon Technologies
In Stock: 64
Datasheet
Similar
Infineon Technologies
In Stock: 2
Datasheet
Image for BSM200GB120DLCHOSA1 is not available
BSM200GB120DLCHOSA1
DigiKey Part Number
448-BSM200GB120DLCHOSA1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BSM200GB120DLCHOSA1
Description
IGBT MOD 1200V 420A 1550W MOD
Customer Reference
Detailed Description
IGBT Module Half Bridge 1200 V 420 A 1550 W Chassis Mount Module
Category
Current - Collector Cutoff (Max)
5 mA
Manufacturer
Input Capacitance (Cies) @ Vce
13 nF @ 25 V
Packaging
Tray
Input
Standard
Part Status
Obsolete
NTC Thermistor
No
Configuration
Half Bridge
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
1200 V
Mounting Type
Chassis Mount
Current - Collector (Ic) (Max)
420 A
Package / Case
Module
Power - Max
1550 W
Supplier Device Package
Module
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
2.6V @ 15V, 200A