Image for BSB012N03LX3G is not available
BSB012N03LX3G
DigiKey Part Number
2156-BSB012N03LX3G-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BSB012N03LX3G
Description
N-CHANNEL POWER MOSFET
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 30 V 39A (Ta), 180A (Tc) 2.8W (Ta), 89W (Tc) Surface Mount MG-WDSON-2, CanPAK M™
Category
Rds On (Max) @ Id, Vgs
1.2mOhm @ 30A, 10V
Mfr
Vgs(th) (Max) @ Id
2.2V @ 250µA
Series
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
169 nC @ 10 V
Packaging
Bulk
Vgs (Max)
±20V
Part Status
Active
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
16900 pF @ 15 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
2.8W (Ta), 89W (Tc)
Technology
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
30 V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
MG-WDSON-2, CanPAK M™
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
4.5V, 10V