ITL-8807-12-10
DigiKey Part Number
6517-ITL-8807-12-10-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ITL-8807-12-10
Description
RF EMI SHIELDING TAPE
Customer Reference
Detailed Description
RF EMI EMI Conductive Adhesive 8807 Nickel-Copper (NI/CU) Acrylic, Conductive 0.470" (12.00mm) X 32.810' (10.00m) X 0.005" (0.13mm)
Category
Width
0.470" (12.00mm)
Manufacturer
Inducomp
Thickness - Overall
0.005" (0.13mm)
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 120°C
Packaging
Bulk
Adhesive
Acrylic, Conductive
Part Status
Active
Material
Nickel-Copper (NI/CU)
Type
EMI Conductive Adhesive
Shelf Life
12 Months
Shape
Roll
Shelf Life Start
Date of Manufacture
Length
32.810' (10.00m)
Storage/Refrigeration Temperature
70°F (21°C)