ITL-4532-15-15
DigiKey Part Number
6517-ITL-4532-15-15-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ITL-4532-15-15
Description
TAPE CLOTH BLACK
Customer Reference
Detailed Description
Cloth Tape Tape Acrylic Adhesive Black 0.59" (15.00mm) X 19' (14.9m) 16.3 yds
Category
Width
0.59" (15.00mm)
Manufacturer
Inducomp
Length
19' (14.9m) 16.3 yds
Packaging
Bulk
Color
Black
Part Status
Active
Usage
Electrical Cable Protection
Tape Type
Cloth Tape
Temperature Range
-40°F ~ 302°F (-40°C ~ 150°C)
Adhesive
Acrylic
Shelf Life Start
Date of Manufacture
Backing, Carrier
Polyethylene over Cloth
Shelf Life
12 Months
Thickness
0.0098" (9.8 mils, 0.250mm)
Storage/Refrigeration Temperature
65°F ~ 83°F (18°C ~ 28°C)