G306EX-12-5,5
DigiKey Part Number
6517-G306EX-12-5,5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
G306EX-12-5,5
Description
TAPE DBL SIDED GRAY
Customer Reference
Detailed Description
Double Coated, Double Sided Tape Acrylic Adhesive Gray 0.47" (12.00mm) X 18' (5.5m) 6 yds
Category
Width
0.47" (12.00mm)
Manufacturer
Inducomp
Length
18' (5.5m) 6 yds
Packaging
Bulk
Color
Gray
Part Status
Active
Usage
Bonding
Tape Type
Double Coated, Double Sided
Temperature Range
248°F (120°C)
Adhesive
Acrylic
Shelf Life Start
Date of Manufacture
Backing, Carrier
Acrylic Foam
Shelf Life
24 Months
Thickness
0.0236" (23.6 mils, 0.600mm)
Storage/Refrigeration Temperature
65°F ~ 83°F (18°C ~ 28°C)