BT17-19-33
DigiKey Part Number
6517-BT17-19-33-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BT17-19-33
Description
TAPE PROTECTIVE POLYURETHANE
Customer Reference
Detailed Description
Protective Tape Acrylic Adhesive Transparent 1.97" (50.00mm) X 108' (32.9m) 36 yds
Category
Width
1.97" (50.00mm)
Manufacturer
Inducomp
Length
108' (32.9m) 36 yds
Packaging
Bulk
Color
Transparent
Part Status
Active
Usage
Masking, Protection, Sealing
Tape Type
Protective
Temperature Range
248°F (120°C)
Adhesive
Acrylic
Shelf Life Start
Date of Manufacture
Backing, Carrier
Polyurethane Foam
Shelf Life
12 Months
Thickness
0.0067" (6.7 mils, 0.170mm)
Storage/Refrigeration Temperature
65°F ~ 83°F (18°C ~ 28°C)