YC1N-6A120 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
IDEC
In Stock: 0
Image for YC1N-6A120 is not available
YC1N-6A120
DigiKey Part Number
1885-YC1N-6A120-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
YC1N-6A120
Description
MINI CONTACTOR 8A 120VAC COIL
Manufacturer Standard Lead Time
27 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Contactor 3PST-NO (3 Form A) 8 A 120VAC Coil Chassis Mount, DIN Rail
Category
Switching Voltage
690VAC - Max
Manufacturer
IDEC
Features
Auxiliary Contacts
Series
Termination Style
Screw Terminal
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-20°C ~ 55°C
Part Status
Active
Must Operate Voltage
90 VAC
Mounting Type
Chassis Mount, DIN Rail
Coil Current
16.7 mA
Coil Voltage
120VAC
Coil Power
2W
Contact Form
3PST-NO (3 Form A)
Coil Resistance
7.2kOhms
Contact Rating (Current)
8 A