Image for YC1N-180A24 is not available
YC1N-180A24
DigiKey Part Number
1885-YC1N-180A24-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
YC1N-180A24
Description
CONTACTOR IEC 182A 24VAC COIL
Manufacturer Standard Lead Time
27 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Contactor 3PST-NO (3 Form A) 182 A 24VAC Coil Chassis Mount, DIN Rail
Category
Switching Voltage
600VAC - Max
Manufacturer
IDEC
Features
Auxiliary Contacts
Series
Termination Style
Screw Terminal
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-20°C ~ 55°C
Part Status
Active
Must Operate Voltage
18 VAC
Mounting Type
Chassis Mount, DIN Rail
Must Release Voltage
10.8 VAC
Coil Voltage
24VAC
Coil Current
1.5 A
Contact Form
3PST-NO (3 Form A)
Coil Power
35W
Contact Rating (Current)
182 A
Coil Resistance
16.46Ohms