Image for LW6ML-M2C25MS is not available
LW6ML-M2C25MS
DigiKey Part Number
1885-LW6ML-M2C25MS-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LW6ML-M2C25MS
Description
25MM PUSHBUTTON ILLUMINATED
Manufacturer Standard Lead Time
27 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Pushbutton Switch DPDT Standard, Illuminated Panel Mount, Front
Category
Voltage Rating - DC
30 V
Mfr
Actuator Type
Round, Button
Series
Color - Actuator/Cap
Blue
Packaging
Bulk
Illumination Type, Color
LED, Blue
Part Status
Active
Termination Style
Screw Terminal
Mounting Type
Panel Mount, Front
Ingress Protection
IP65 - Dust Tight, Water Resistant
Type
Standard, Illuminated
Panel Cutout Dimensions
Circular - 25.20mm Dia
Circuit
Operating Temperature
-25°C ~ 50°C
Switch Function
On-Mom
Mechanical Life
1,000,000 Cycles
Current Rating (Amps)
100mA (AC/DC)
Electrical Life
100,000 Cycles
Voltage Rating - AC
125 V