Image for HW7D-L22F1111Q4W-GR1 is not available
HW7D-L22F1111Q4W-GR1
DigiKey Part Number
1885-HW7D-L22F1111Q4W-GR1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HW7D-L22F1111Q4W-GR1
Description
HW DUAL PB W/PL INTRLCK FLSH/E
Manufacturer Standard Lead Time
27 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Pushbutton Switch 4PST-2NO/2NC Standard, Illuminated Panel Mount, Front
Category
Voltage Rating - DC
24 V
Mfr
Actuator Type
Rectangular, Button
Series
Color - Actuator/Cap
Green, Red
Packaging
Bulk
Illumination Type, Color
LED, White
Part Status
Active
Illumination Voltage (Nominal)
24 VAC/DC
Mounting Type
Panel Mount, Front
Termination Style
Screw Terminal
Type
Standard, Illuminated
Ingress Protection
IP40
Circuit
Panel Cutout Dimensions
Circular - 22.30mm Dia
Switch Function
On-Off, Off-On
Operating Temperature
-25°C ~ 50°C
Current Rating (Amps)
10A (AC/DC)
Mechanical Life
500,000 Cycles
Voltage Rating - AC
110 V