Image for HW4L-M4F02QD-A-120V is not available
HW4L-M4F02QD-A-120V
DigiKey Part Number
1885-HW4L-M4F02QD-A-120V-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HW4L-M4F02QD-A-120V
Description
22MM PUSHBUTTON ILLUMINATED
Detailed Description
Pushbutton Switch DPST-NC Standard, Illuminated Panel Mount, Front
Category
Voltage Rating - DC
24 V
Mfr
Actuator Type
Round, Button, Mushroom
Series
Color - Actuator/Cap
Amber
Illumination Type, Color
LED, Amber
Illumination Voltage (Nominal)
120 VAC/DC
Panel Cutout Dimensions
Circular - 22.30mm Dia
Switch Function
On-Mom
Operating Temperature
-25°C ~ 50°C
Current Rating (Amps)
10A (AC/DC)
Voltage Rating - AC
110 V