Image for HW4L-M2F10QD-S-12V is not available
HW4L-M2F10QD-S-12V
DigiKey Part Number
1885-HW4L-M2F10QD-S-12V-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HW4L-M2F10QD-S-12V
Description
22MM PUSHBUTTON ILLUMINATED
Detailed Description
Pushbutton Switch SPST-NO Standard, Illuminated Panel Mount, Front
Category
Voltage Rating - DC
24 V
Mfr
Actuator Type
Round, Button
Series
Color - Actuator/Cap
Blue
Illumination Type, Color
LED, Blue
Illumination Voltage (Nominal)
12 VAC/DC
Panel Cutout Dimensions
Circular - 22.30mm Dia
Switch Function
Off-Mom
Operating Temperature
-25°C ~ 50°C
Current Rating (Amps)
10A (AC/DC)
Voltage Rating - AC
110 V