Image for HW4L-M1P10Q4Y is not available
HW4L-M1P10Q4Y
DigiKey Part Number
1885-HW4L-M1P10Q4Y-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HW4L-M1P10Q4Y
Description
22MM MOMENT PUSHBUTTON LIGHTED
Detailed Description
Pushbutton Switch SPST-NO Standard, Illuminated Panel Mount, Front
Category
Voltage Rating - DC
24 V
Mfr
Actuator Type
Round, Button, Flush
Series
Color - Actuator/Cap
Yellow
Illumination Type, Color
LED, Yellow
Illumination Voltage (Nominal)
24 VAC/DC
Panel Cutout Dimensions
Circular - 22.30mm Dia
Switch Function
Off-Mom
Operating Temperature
-25°C ~ 50°C
Current Rating (Amps)
10A (AC/DC)
Voltage Rating - AC
110 V