Image for HW4L-AF2F01QD-S-240V is not available
HW4L-AF2F01QD-S-240V
DigiKey Part Number
1885-HW4L-AF2F01QD-S-240V-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HW4L-AF2F01QD-S-240V
Description
22MM PUSHBUTTON ILLUMINATED
Detailed Description
Pushbutton Switch SPST-NC Standard, Illuminated Panel Mount, Front
Category
Voltage Rating - DC
24 V
Mfr
Actuator Type
Round, Button
Series
Color - Actuator/Cap
Blue
Packaging
Bulk
Illumination Type, Color
LED, Blue
Part Status
Active
Illumination Voltage (Nominal)
240 VAC
Type
Standard, Illuminated
Panel Cutout Dimensions
Circular - 22.30mm Dia
Switch Function
On-Off
Operating Temperature
-25°C ~ 50°C
Current Rating (Amps)
10A (AC/DC)
Mechanical Life
500,000 Cycles
Voltage Rating - AC
110 V