Image for HW4F-2F22QD-A-24V is not available
HW4F-2F22QD-A-24V
DigiKey Part Number
1885-HW4F-2F22QD-A-24V-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HW4F-2F22QD-A-24V
Description
SWITCH SELECT 2POS 4PST 10A 110V
Detailed Description
Selector Switch 2 Position 4PST-2NO/2NC 10A (AC/DC) 110 V Panel Mount
Illumination Type, Color
LED, Amber
Series
Illumination Voltage (Nominal)
24 VAC/DC
Panel Cutout Dimensions
Circular - 22.30mm Dia
Circuit
4PST-2NO/2NC
Operating Temperature
-25°C ~ 50°C
Switch Function
On-Off, Off-On
Depth Behind Flange
89.40mm
Current Rating (Amps)
10A (AC/DC)
Voltage Rating - AC
110 V
Voltage Rating - DC
24 V