Image for HW4B-A4F10-R is not available
HW4B-A4F10-R
DigiKey Part Number
1885-HW4B-A4F10-R-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HW4B-A4F10-R
Description
22MM PUSHBUTTON RED
Manufacturer Standard Lead Time
27 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Pushbutton Switch SPST-NO Standard Panel Mount, Front
Category
Voltage Rating - AC
110 V
Mfr
Voltage Rating - DC
24 V
Series
Actuator Type
Round, Button, Mushroom
Packaging
Bulk
Color - Actuator/Cap
Red
Part Status
Active
Termination Style
Screw Terminal
Mounting Type
Panel Mount, Front
Ingress Protection
IP65 - Dust Tight, Water Resistant
Type
Standard
Panel Cutout Dimensions
Circular - 22.30mm Dia
Circuit
Operating Temperature
-25°C ~ 60°C
Switch Function
Off-On
Mechanical Life
500,000 Cycles
Current Rating (Amps)
10A (AC/DC)