Image for HW1L-MF2P10QH2S is not available
HW1L-MF2P10QH2S
DigiKey Part Number
1885-HW1L-MF2P10QH2S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HW1L-MF2P10QH2S
Description
22MM MOMENT PUSHBUTTON LIGHTED
Detailed Description
Pushbutton Switch SPST-NO Standard, Illuminated Panel Mount, Front
Category
Voltage Rating - DC
24 V
Mfr
Actuator Type
Round, Button
Series
Color - Actuator/Cap
Blue
Illumination Type, Color
LED, Blue
Illumination Voltage (Nominal)
100 ~ 120 VAC/DC
Mounting Type
Panel Mount, Front
Type
Standard, Illuminated
Panel Cutout Dimensions
Circular - 22.30mm Dia
Switch Function
Off-Mom
Operating Temperature
-25°C ~ 50°C
Current Rating (Amps)
10A (AC/DC)
Mechanical Life
5,000,000 Cycles
Voltage Rating - AC
110 V