Image for HW1L-AF2F01QD-Y-24V is not available
HW1L-AF2F01QD-Y-24V
DigiKey Part Number
1885-HW1L-AF2F01QD-Y-24V-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HW1L-AF2F01QD-Y-24V
Description
22MM PUSHBUTTON ILLUMINATED
Manufacturer Standard Lead Time
27 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Pushbutton Switch SPST-NC Standard, Illuminated Panel Mount, Front
Category
Voltage Rating - DC
24 V
Mfr
Actuator Type
Round, Button
Series
Color - Actuator/Cap
Yellow
Illumination Type, Color
LED, Yellow
Illumination Voltage (Nominal)
24 VAC/DC
Mounting Type
Panel Mount, Front
Type
Standard, Illuminated
Panel Cutout Dimensions
Circular - 22.30mm Dia
Switch Function
On-Off
Operating Temperature
-25°C ~ 50°C
Current Rating (Amps)
10A (AC/DC)
Mechanical Life
500,000 Cycles
Voltage Rating - AC
110 V