Image for HW1F-3F04QD-A-24V is not available
HW1F-3F04QD-A-24V
DigiKey Part Number
1885-HW1F-3F04QD-A-24V-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HW1F-3F04QD-A-24V
Description
SWITCH SELECT 3POS 4PST 10A 110V
Manufacturer Standard Lead Time
27 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Selector Switch 3 Position 4PST-NC 10A (AC/DC) 110 V Panel Mount
Category
Voltage Rating - DC
24 V
Manufacturer
IDEC
Illumination
Illuminated
Series
Illumination Type, Color
LED, Amber
Packaging
Bulk
Illumination Voltage (Nominal)
24 VAC/DC
Part Status
Active
Mounting Type
Panel Mount
Type
Standard
Termination Style
Screw Terminal
Circuit
4PST-NC
Panel Cutout Dimensions
Circular - 22.30mm Dia
Number of Positions
3
Ingress Protection
IP65 - Dust Tight, Water Resistant
Switch Function
Off-On-On, On-On-Off
Operating Temperature
-25°C ~ 50°C
Current Rating (Amps)
10A (AC/DC)
Depth Behind Flange
70.00mm
Voltage Rating - AC
110 V