Image for HW1F-3F02QD-S-24V is not available
HW1F-3F02QD-S-24V
DigiKey Part Number
1885-HW1F-3F02QD-S-24V-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HW1F-3F02QD-S-24V
Description
SWITCH SELECT 3POS DPST 10A 110V
Manufacturer Standard Lead Time
27 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Selector Switch 3 Position DPST-NC 10A (AC/DC) 110 V Panel Mount
Category
Illumination
Illuminated
Manufacturer
IDEC
Illumination Type, Color
LED, Blue
Series
Illumination Voltage (Nominal)
24 VAC/DC
Mounting Type
Panel Mount
Type
Standard
Panel Cutout Dimensions
Circular - 22.30mm Dia
Circuit
DPST-NC
Ingress Protection
IP65 - Dust Tight, Water Resistant
Number of Positions
3
Operating Temperature
-25°C ~ 50°C
Switch Function
Off-On-On, On-On-Off
Depth Behind Flange
46.80mm
Current Rating (Amps)
10A (AC/DC)
Mechanical Life
100,000 Cycles
Voltage Rating - AC
110 V
Electrical Life
50,000 Cycles
Voltage Rating - DC
24 V