HW1F-2F10QD-G-120V
DigiKey Part Number
1885-1676-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HW1F-2F10QD-G-120V
Description
SWITCH SELECT 2POS SPST 10A 110V
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Selector Switch 2 Position SPST-NO 10A (AC), 8A (DC) 110 V Panel Mount
Category
Illumination
Illuminated
Manufacturer
IDEC
Illumination Type, Color
LED, Green
Series
Illumination Voltage (Nominal)
120 VAC
Packaging
Bulk
Mounting Type
Panel Mount
Part Status
Active
Termination Style
Screw Terminal
Type
Standard
Panel Cutout Dimensions
Circular - 22.30mm Dia
Circuit
SPST-NO
Ingress Protection
IP65 - Dust Tight, Water Resistant
Number of Positions
2
Operating Temperature
-25°C ~ 50°C
Switch Function
Off-On
Mechanical Life
500,000 Cycles
Current Rating (Amps)
10A (AC), 8A (DC)
Approval Agency
CCC, CE, CSA, TUV, UL
Voltage Rating - AC
110 V
Base Product Number
Voltage Rating - DC
24 V