Image for HA1L-A1C24V-R is not available
HA1L-A1C24V-R
DigiKey Part Number
1885-HA1L-A1C24V-R-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HA1L-A1C24V-R
Description
16MM PUSHBUTTON ILLUMINATED
Manufacturer Standard Lead Time
27 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Pushbutton Switch DPDT Standard, Illuminated Panel Mount, Front
Category
Voltage Rating - DC
30 V
Mfr
Actuator Type
Round, Button
Series
Color - Actuator/Cap
Red
Packaging
Bulk
Illumination Type, Color
LED, Red
Part Status
Active
Illumination Voltage (Nominal)
24 VAC/DC
Mounting Type
Panel Mount, Front
Termination Style
PC Pin
Type
Standard, Illuminated
Ingress Protection
IP65 - Dust Tight, Water Resistant
Circuit
Panel Cutout Dimensions
Circular - 16.20mm Dia
Switch Function
On-On
Operating Temperature
-25°C ~ 55°C
Current Rating (Amps)
100mA (AC/DC)
Mechanical Life
250,000 Cycles
Voltage Rating - AC
125 V